4 powody, dla których osoby na diecie nie chudną

4 powody, dla których osoby na diecie nie chudną

Co za ulga! Nareszcie ktoś daje nam elegancką, czteropunktową instrukcję obsługi każdej diety. Wystarczy, że zastosujemy się do tej instrukcji i każdą dietę położymy w mgnieniu oka, wszystko jedno jak bardzo “cudowna” jest i jakie to niby “fenomenalne” efekty osiągnęli dzięki niej nasi znajomi.

Wszystko to, oczywiście, aby móc się swobodnie odchudzać i nie stracić przy tym wagi.

jakszybkoschudnac

Kto przygotował dla nas ten nieoceniony wykaz wskazówek? Osobą tą jest Jessica Bartfield, doktor medycyny (od chorób wewnętrznych), specjalizująca się w żywieniu i kontroli wagi z Loyola Center for Metabolic Surgery & Bariatric Care.

Tytuł doktora medycyny, a przy tym groźnie brzmiące słowa: “chirurgia metaboliczna” mogą budzić respekt i pozwalają mieć zaufanie do tej pani. Z jej ogólnym podejściem do odchudzania też musimy się zgodzić, kiedy twierdzi: “Odchudzanie to umiejętność, tak jak jazda na rowerze, wymaga praktyki i dobrych instrukcji”.

dieta jak szybko shcudnac

Nasze zaniepokojenie musi wzbudzić jednak dalsza część jej wypowiedzi: “Będziesz ponosić porażki i czuć się sfrustrowana(y), ale w końcu odniesiesz sukces i odchudzanie stanie się łatwiejsze”. Oczywiście mówiąc o sukcesie pani doktor ma na myśli zrzucenie wagi, do czego my nie chcemy dopuścić, nie pozwalając sobie wzbić się ponad poziom porażki i frustracji, które będziemy chołubić.

A według doktor Bartfield istnieją cztery główne powody, dla których wielu ludzi pozostających na diecie ponosi porażkę. Naucz się i zastosuj je wszystkie:

1. Zaniżaj ilość skonsumowanych kalorii

Podstawą większości diet jest precyzyjny dobór produktów, uważne odmierzanie ich ilości i obliczanie kalorii. Często przy tej okazji wymaga się od ludzi, aby zapisywali wszystko, co jedzą w specjalnym dzienniczku.

Nie chcemy tego i nie będziemy tego robić z dwóch powodów:

  1. Oczywiście jest to nudne i bardzo nieromantyczne, a przy tym wysoce uciążliwe.
  2. Dzięki całej tej żywnościowej księgowości zyskuje się samoświadomość odnośnie tego, ile rzeczywiście jemy, a nie tego, ile nam się wydaje, że jemy. Nie ma nic gorszego dla nas, osób które po prostu chcą się odchudzać, a nie zrzucić wagę, jak rozwiewać złudzenia za pomocą twardych liczb.

Dlatego, nie zamierzamy tego robić.

4powody dlaczego schudnac

Co będziemy robić w zamian:

  • żywić się będziemy z grubsza i na oko;
  • żadnych miarek, specjalnych szklanek z nadrukowanymi objętościami, standaryzowanych łyżek – to nie dla nas;
  • jedząc w restauracji nie wierzymy w ilości podane w karcie, ale przyjmujemy że są w rzeczywistości mniejsze, bo przecież wiadomo że restauracja musi na czymś zarabiać;
  • do dziennego bilansu nie wliczamy tego, co zjadamy gotując np. obiad, a więc wszystkiego, co “tylko próbujemy”, czego wzięliśmy “tylko kęs dla poznania smaku”, itd;
  • gdy zamawiamy jedzenie na wynos (bo przecież zamawiamy, jako że się “odchudzamy”, a nie “katujemy”), skład zamówionego dania analizujemy po zamówieniu, nigdy przed, kiedy jeszcze coś od nas zależy.

To z grubsza tyle w tym temacie. Kluczem jest tu wyrażenie “z grubsza”.

jak szybko schudnac

2. Zawyżaj ilość ruchu i ćwiczeń fizycznych.

Skoro już zaniżamy ilość zjedzonych posiłków, warto coś zawyżyć, aby pozostać w równowadze. Zawyżamy naszą percepcję własnej aktywności fizycznej.

Dla naszego samopoczucia nie ma różnicy, czy rzeczywiście będziemy intensywnie ćwiczyć przez godzinę dziennie, czy będziemy ćwiczyć mniej intensywnie, albo mniej niż godzinę dziennie, pod warunkiem że wciąż będziemy uważać, że zrobiliśmy tyle, ile należało.

Dla samopoczucia nie ma to różnicy, a dla wskazówki na wadze ma.

Jak mało się ruszać, a być przekonanym że i tak zrobiło się tyle, ile trzeba? Z pomocą przychodzą wymówki i usprawiedliwienia, w rodzaju: “W tych warunkach i tak wykonałam(em) ogrom pracy” (te warunki to może być wszystko: nagła wizyta gości, ulubiony serial w telewizji, senność, itd.). Bądź kreatywna(y)! Wykorzystaj inne wyrażenia bezpośrednio wpływające na umysł: “Dzisiaj miałam(em) zbyt mało czasu…”, “Przecież dziś święto…”, “Wczoraj dałam(em) z siebie wszystko i dziś mogę pozwolić sobie na mniejszą intensywność…”. Wymówek są tysiące. Znajdź i wybierz swoją ulubioną. Dbaj o zdrowie !

jak szybko schudnac

3. Odpowiednio rozłóż godziny posiłków

Doktor Bartfield przestrzega, że utracie wagi sprzyja utrzymanie metabolizmu na wysokich obrotach.

Dla naszych celów wskazane więc będzie ten metabolizm spowolnić.

Jak? To całkiem proste:

  • późne śniadanie albo
  • mało posiłków, za to niech będą obfite, zamiast zalecanych przez doktor wielu niewielkich, zdrowych przekąsek co trzy lub cztery godziny.

4. Śpij nieregularnie i mało

Jako, że coraz więcej i więcej badań naukowych wskazuje na powiązanie między ilością (i jakością!) snu, a wagą ciała, wypada nam zwrócić uwagę na ten fakt i odpowiednio zareagować.

Starajmy się więc sypiać nieregularnie i to poniżej sześciu godzin na dobę. Jeśli będziemy w końcu zbyt zmęczeni, możemy od czasu do czasu wyspać się jak należy, byle nie weszło nam to w nawyk, bo czym to może skutkować, wiadomo (jeszcze zaczniemy chudnąć!).

Naszym sprzymierzeńcem jest dość przerażający stwór: grelina, hormon pobudzający apetyt, którego poziom w organizmie człowieka rośnie, gdy jest on niewyspany.

Nie śpijmy i wypuśćmy na wolność grelinę!

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *